|

Jak osłona pod silnik może przedłużyć życie Twojego pojazdu?

Zakładając dolną osłonę silnika – czy warto?

Zakładając dolną osłonę silnika – czy warto?
Wielu kierowców zastanawia się, czy warto zamontować dolną osłonę silnika w celu ochrony jednostki napędowej i jej osprzętu. W tym artykule postaramy się odpowiedzieć na to pytanie oraz przybliżyć korzyści płynące z zakupu takiej osłony.
Silnik oraz jego osprzęt są bardzo wrażliwe na uszkodzenia mechaniczne oraz niekorzystne warunki atmosferyczne. Dlatego producenci samochodów fabrycznie wyposażają silniki w różnego rodzaju osłony, takie jak maska, zderzak, atrapa chłodnicy, nadkola czy błotniki, które mają za zadanie zapewnić ochronę tych podzespołów.

Ryzyko uszkodzeń

Jednak co z ochroną od spodu, z poziomu jezdni? Wiele samochodów ma oryginalne, fabrycznie zamontowane dolne osłony silnika. Niestety, z czasem często ulegają one uszkodzeniom mechanicznym i zostają zdemontowane. Wiele osób decyduje się na ich usunięcie, gdyż łatwiej jest pozbyć się uszkodzonej osłony niż kupić i zamontować nową. To jednak może być błąd, ponieważ brak dolnej osłony silnika naraża silnik i jego osprzęt na działanie błota, wody, soli oraz uderzeń kamieni.
Ryzyko uszkodzeń wzrasta zwłaszcza na drogach w złym stanie, a takie niestety często spotykamy w naszym kraju. Posiadanie dolnej osłony silnika zmniejsza prawdopodobieństwo wielu awarii. Jest ona przede wszystkim osłoną przed uszkodzeniami mechanicznymi, na jakie szczególnie narażona jest miska olejowa, ze względu na jej bliskie położenie względem jezdni.
Osłona chroni także elektronikę silnika przed zalaniem wodą, co mogłoby skończyć się uszkodzeniem układu. Ponadto, obecność osłony zmniejsza narażenie podzespołów silnika na czynniki powodujące korozję, która szczególnie często dotyka dolnej części chłodnicy. Dodatkowo, osłona silnika może być też przydatna dla kierowców parkujących auta w pobliżu pól lub lasów, ponieważ działa jak uszczelka, utrudniająca gryzoniom dostęp do wnętrza komory silnika. Wielokrotnie słychać o uszkodzeniach dolnych osłon silnika po kilku latach użytkowania, co świadczy o ich przydatności i konieczności ich wymiany.

Osłona pod silnik – oryginalna czy zamiennik ?

Warto jednak zaznaczyć, że zakup oryginalnej osłony silnika może być kosztownym rozwiązaniem. Dlatego niektórzy kierowcy decydują się na kupno tańszych, nieoryginalnych produktów. Przy wyborze warto jednak zwrócić uwagę na jakość osłony i nie kupować najtańszych wersji. Osłona musi być wykonana z wytrzymałego materiału, najlepiej z polietylenu o dużej gęstości (HDPE), który jest odporny na uszkodzenia mechaniczne, zmienne temperatury oraz płyny eksploatacyjne.
Ceny osłon silnika różnią się w zależności od konkretnego modelu auta, ale zazwyczaj wahają się od 60 do 120 zł, wraz z kompletem niezbędnych spinek montażowych. Jeśli masz możliwość, porównaj wygląd oryginalnej osłony silnika ze zdjęciami zamiennika, aby uniknąć zakupu produktu niskiej jakości.

Montaż osłony pod silnik

Montaż osłony można przeprowadzić samodzielnie, choć nie jest to skomplikowana czynność. Warto jednak pamiętać, że brak dostępu do podnośnika kolumnowego, najazdu lub kanału może utrudnić instalację, ze względu na trudny dostęp do zaczepów i uchwytów montażowych.
Dolna osłona silnika z pewnością wydłuży żywotność silnika i jego osprzętu, chroniąc przed wieloma nieoczekiwanymi awariami spowodowanymi działaniem wody, soli i kamieni. Osłona zapewnia czystość jednostki napędowej oraz najlepsze warunki jej pracy. Jej montaż może być kosztowny, ale warto rozważyć tę inwestycję, jeśli zależy nam na długowieczności naszego pojazdu.

Similar Posts